Week 1/13 Report & results
 
Report
 
Track Racing resumes at Roundhay
 
After the rain enforced early end to last season, West Riding Track League resumed racing in Roundhay Park, Leeds on Monday night.
 
With the substantial part of the multi-million re-modelling of the park nearly complete, riders were back competing on the track first raced on in 1894. With a slightly reshaped track whilst some sections requiring better drainage are sorted an amended line meant that the lap times were always going to be good no matter how fierce the competition was.
 
Having moved from his home club of Leeds Mercury to Glendene CC, Joshua Edmondson appropriately wearing number 1 was the class act in the Senior distance races, a clean sweep with some dominating performances show he is the rider to beat next week.
 
Team Chevin rider Craig Armitage showed just how much the win in the Senior 1 lap Scratch meant to him as he crossed the line, asked if he was getting much training in to give him such a turn of speed he replied 'I have been busy making babies instead, being a new Dad is much tougher than training!!'
 
With its long history of grass track racing Leeds St. Christophers have another young rider progressing well, Luke Simpson took victories in all but one of his races to give himself an early lead in the Juvenile fixed wheel classification. His closest chasers Nick Barnes (Seacroft Wheelers) & Lewis Barry (Sportscity Velo) were joined in the hunt for the podium places by Ryan Whatmough (Shepherds Cycles) in his first races at Roundhay.
 
Proving that good genetics can always come in handy Robyn & Bridget Clay both took victories in the juvenile freewheel races as did Seb Marsh (Seacroft Wheelers) but Edwyn Oliver Evans (East Bradford CC) much improved from last year came away with 2 wins.
With riders as young as 4 racing the crowd were as usual fantastic, cheering on riders of all ages, the volume getting louder the smaller the person pedalling!
 
 
With entry fees of only £3 for U16s, £5 for Juniors, £7 for Seniors & no registration fee the great value racing with its own chilled out atmosphere continues next Monday, for more details visit www.cycleroundhay.co.uk or contact the organiser Matthew Payne on 0778 9883167 or email mattpbcyorks@hotmail.co.uk.
 
Results
 
Senior
 
6 Lap Scratch
1st. Joshua Edmondson Glendene CC 4m23s
2nd. Paul Whatmough Shepherds Cycles
3rd. Nick Barnes Seacroft Wheelers
 
Devil take the hindmost
1st. Joshua Edmondson Glendene CC 4m23s
2nd. Paul Whatmough Shepards Cycles
3rd. Luke Simpson Leeds St. Christophers
 
1 Lap Scratch
 
Heat A
1st. Paul Whatmough Shepherds Cycles 38.5s
2nd Paul Milsom Calder Clarion
 
Heat B
1st. Mike Salkeld Team Chevin 38.48s
2nd. Craig Armitage Team Chevin
 
Heat C
1st. Anthony Jones Pontefract CC 44.08s
2nd. Gary Marsh Seacroft Wheelers
 
Final
1st. Craig Armitage Team Chevin 37.9s
2nd. Mike Salkeld Team Chevin
3rd. Paul Whatmough Shepherds Cycles
 
Unknown Distance
1st. Joshua Edmondson Glendene CC
2nd. Paul Whatmough Shepherds Cycles
3rd. Paul Edmondson Leeds Mercury
 
 
Juvenile Fixed
 
200m Time Trial
1st. Nick Barnes Seacroft Wheelers 20.6s
2nd. Luke Simpson Leeds St. Christophers 20.9s
3rd. lewis Barry Sportscity Velo 21.7s
 
200m Scratch
1st. Luke Simpson Leeds St. Christophers 20.6s
2nd. Nick Barnes Seacroft Wheelers
3rd. lewis Barry Sportscity Velo
 
1 lap Scratch
1st. Luke Simpson Leeds St. Christophers 40.0s
2nd. Nick Barnes Seacroft Wheelers
3rd. lewis Barry Sportscity Velo
 
1 Lap Handicap
1st. Ryan Whatmough Shepherds Cycles 36.8s
2nd. lewis Barry Sportscity Velo
3rd. Luke Simpson Leeds St. Christophers
 
2 Lap Handicap
1st. Nick Barnes Seacroft Wheelers
2nd. lewis Barry Sportscity Velo
3rd. Ryan Whatmough Shepherds Cycles
 

Juvenile Freewheel
 
 200m Time Trial

1st. Edwin Oliver-Evans East Bradford CC 21.4s
2nd. Chris Barnes Seacroft Wheelers 23.3s
3rd. Joe Parker East Bradford CC 25.6s
 
200m Scratch
 
Group A.
1st. Edwin Oliver-Evans East Bradford CC 21.2s
 
Group B.
1st. (Tie)Steven Jones Pontefract CC  & Sammy Simmonite 27.4s
 
Group C.
1st. Jessica Edmondson Leeds Mercury 27.6s
 
1 Lap Scratch
 
Group A.
1st. Edwin Oliver-Evans East Bradford CC 44.8s
 
Group B.
1st. Sammy Simmonite 58.1s
 
Group C.
1st. Alex Ridehalgh Aire Valley 65.2s
 
1 lap Handicap
 
Race A.
1st. Robyn Clay 44.56s
2nd. Alex Ridehalgh Aire Valley
3rd. Joe Parker Crosstrax
 
Race B.
1st. Bridget Clay 50.15s
2nd. Stephen Jones Pontefract CC
3rd Sammy Simmonite
 
Race C.
1st. Seb Marsh Seacroft Wheelers 41.3s
2nd. Chris Barnes Seacroft Wheelers
3rd. Lewis Clay
 
2 Lap Handicap
1st. Edwin Oliver-Evans East Bradford CC 1m36s
2nd. Seb Marsh Seacroft Wheelers
3rd. Jamie Ridehalgh Aire Valley